Jdi na obsah Jdi na menu

Dědický hrad

4. 7. 2009

Ve 13.století se starobylý šlechtický rod Benešoviců rozhodl postavit si ve svém dědickém panství svůj ústřední hrad, ze kterého by spravovali věci v okolí. Tehdy ještě neexistovala osada Hamiltony, kterou až o stovky let později založil olomoucký biskup – německý hrabě – Maxmilián z Hamiltonu a ve které se rozkládají dnešní pozůstatky po Dědickém hradě.

Hrad asi v druhé polovině 13.století založil slavný Milota z Dědic, účastník bitvy na Moravském poli. Zmiňuje se totiž o něm ve svých listinách z let 1278-1295. Po Milotově smrti převzal vládu nad hradem rod Šternberků. Nepřímo se to uvádí ve zmínce majitele Alberta ze Šternberka z roku 1372. O devět let později je Dědický hrad v listinách poprvé nazván Starým hradem, protože se Petr ze Šternberka rozhodl jako nový hrad využívat rychtářovský Stagnov. Poté, co veškeré dědické panství přešlo pod křídla rodu Kravařů je roku 1397 uváděn jako majitel Starého hradu Petr z Kravař.

V dalších letech o něm psaná historie nic neví, ale z množství keramiky, nalezené v terénu hradu, pochází nejmladší vrstva z počátku 15.století. Možná, že důvodem opuštění Starého hradu byly husitské nebo markraběcí války, ale jisté to není. Z 16.století ještě existuje několik zápisů, které zmiňují „pustý dvůr“ Starého hradu v Dědicích. Jeho jednoznačný konec přišel po roce 1770, kdy pod ním vznikla vesnička Hamiltony a místní obyvatelé nepohrdli kamenným materiálem z jeho nechráněných ruin na stavbu svých domů. Po takto rozebrané zřícenině už dnes zůstaly jenom valy a okopy, které však prozrazují úctyhodnou velikost bývalého hradu. Příkop u předhradí je dokonce považován za nejmohutnější stavbu svého druhu na Moravě. Areál Starého hradu pro případné archeologické výzkumy byl v nové éře postupně znehodnocen vznikem ovocného sadu v předhradí a letního divadla v jádru.

Obrazek

Amatéřští i profesionální nálezci nashromáždili za uplynulá léta velké množství zlomků středověké keramiky z prostor Starého hradu v Hamiltonech. Datování úlomků odhalilo, že nejstarší pocházejí z druhé poloviny 13.století a nejmladší byly vyrobeny někdy na začátku 15.století.

 

Související odkazy: 

http://www.castles.cz/hrad-dedice/galerie-obrazky.html

http://www.hrady.cz/index.php?OID=648&PARAM=2&pd=main_galerie;1

http://www.hrady-zriceniny.cz/s__dedice.htm

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář