Jdi na obsah Jdi na menu

Stagnov

4. 7. 2009

Jak to tedy je? Hrádek nebo Stagnov? Jednoduše, jedno i druhé. Středověká stavba dostala svůj obecný a novodobý název Hrádek zřejmě podle vesnice, která kdysi žila pod ní. A vznešeněji Stagnov se jí říká (říkalo?) podle dávných majitelů. Kdybysme si chtěli hrát se slovy, druhá možnost je určitě pro dnešní dny výstižnější. Hrad od 15.století totiž opravdu „stagnuje“ (zastavil se) ve svém vývoji a dnes na tomhle působivém místě u Rychtářova vidíme jenom mlčenlivé lesní „kopce“. Faktem však zůstává, že hrad kdysi dostal své jméno po německém rodu Stange, jejichž příslušníci Albert a Dětřich spravovali na Moravě různé majetky olomouckého biskupa Bruna ze Šaumburku.
 
Jediná psaná zpráva, která se o Stagnově zachovala za jeho existence, je z roku 1381, kdy byl jeho majitelem Petr ze Šternberka. V Zemských deskách olomouckých se o něm tehdy hovořilo jako o „Novém hradě“, protože starší (Starý hrad) se nacházel u nedalekých Dědic, kde po něm v současnosti zůstaly jenom mohutné příkopy a valy. Ve 14.století přešlo celé dědicko-račické panství i s hradem Stagnovem do rukou pánů z Kravař. V listině moravské šlechtičny paní Kunky z Kravař roku 1481, se poprvé uvádí i městečko Hrádek.
 
Podle archeologických nálezů keramiky a tohoto písemného sdělení je tedy možné, že Stagnov byl rozbořen až během česko-uherských válek na konci 15.století. Podařilo se mu tedy vyhnout pustošivým nájezdům husitů. Roku 1510 už byla bez lidí i podhradní vesnice a i další po sobě jdoucí sdělení o předávání majetku pod nové vlastníky se o hradu Stagnov nebo městečku Hrádek zmiňují jako o pustých místech.
 
V listnatém lese dnes o významném hradu, který kdysi pomáhal střežit obchodní stezky z Hané do Čech, svědčí příkopy a část základových zdí, odkrytých archeology v roce 1924.

p1010194.jpg

Ke hradu Stagnov existuje stará strašidelná pověst o dvou mladých vesničanech z Rychtářova, kteří tu byli při kopání pokladu vyrušeni a pak odsud vyhnáni rohatým démonem.
 
Odkazy:
 

Náhledy fotografií ze složky Stagnov

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář