Jdi na obsah Jdi na menu

Zelená hora

23. 7. 2009

Na výběžku ve tvaru trojúhelníka mezi Radslavicemi a Zelenou Horou najdete dávné opevněné místo, které svůj velký rozkvět prožilo za časů Velké Moravy. Díky průzkumu Dr. Čeňka Stani, archeologického specialisty na Slovany, se v 60.letech podařilo poodkrýt něco ze zahalené minulosti tohoto hradiště. Nebyli to Slované, kdo ho navršil, ale stálo tu už od pravěku (asi 4000 let nazpátky ode dneška) a opevněno bylo i ve starověku – za halštatských Keltů. Od 8.století ho začali zvelebovat také slovanští kolonisté. Tehdy se nad strmými srázy v blízkosti Pustiměřského potoka objevil val s palisádou. Se zrodem Velkomoravské říše v dalším století na jeho místě vyrostla pevnější konstrukce – hradba ze dřeva a hlíny s kamennou zdí. Během odborného průzkumu v letech 1963 a 1964 bylo z dob raného středověku objeveno několik stop po životě obyvatel zdejšího sídliště. Odhaleny byly různé jámy (včetně skladišť obilí), ale i základy obydlí s kamennou pecí v rohu. Mimo keramických střepů vydala země zelenohorského hradiště i mnohé kostěné nástroje, přesleny a úlomky z různých železných předmětů.

Obrazek

Všechno naznačuje tomu, že život na hradišti „Zelená Hora“ neutichl ani s náhlým zánikem velkomoravského státu. K obnovení a zdokonalení obvodových hradeb totiž došlo v éře panovníků přemyslovské dynastie (po 10.století). Původní kamenná zeď byla z vnějšku zesílena dřevěnými podpěrami. Za polské okupace Moravy na počátku 11.století došlo zřejmě i k obsazení tohoto hradiště, protože se v něm našly kromě zlomků keramiky i typické „polské“ železné ostruhy s dlouhým bodcem.

Obrazek 

Po celém obvodu chránilo hradiště ve své době důmyslné opevnění. Nejdříve šlo o navršený hliněný val s příkopem a dřevěnou palisádou (tj. otesanými nahoře zašpičatělými kůly, zapuštěnými do země v řadě vedle sebe). Slovanští řemeslníci později stavbu zdokonalili tak, že palisádu nahradili lícovanou zdí z kamenů, kladených na sebe na sucho. Toto bezmála půl metru široké zděné čelo hradby pak propojili několikavrstvovou roštovou konstrukcí z dřevěných trámů, prosypávaných hlínou a kameny jak je znázorněno na obrázku. 

Ve druhé půlce 11.století došlo na hradisku v souvislosti se vznikem Pustiměřského hradu k dalším stavebním úpravám. Navíc zde bylo zřízeno také pohřebiště, ze kterého archeologové vykopali desítky lidských koster. Podle mince z doby vlády Vratislava II., nalezené v jednom z hrobů, se soudí, že hřbitov fungoval ještě na přelomu 11. a 12.století. Pátrat po minulém životě velkomoravského hradiště u Zelené Hory je tak pro současné archeology mnohem těžší.

 Obrazek Obrazek

Odhalené zelenohorské pohřebiště z 11.století, ukrývající 27 koster. U ženských ostatků se našlo několik skleněných perel a bronzové i stříbrné vlasové ozdoby, tzv. záušnice (obr. vpravo). Pohřbívalo se tu zhruba padesát let.

 

Náhledy fotografií ze složky Hradisko Zelená Hora

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Žádná Zelená Hora, nýbrž Radslavice

(Jiří Vaňáček, 19. 6. 2015 11:56)

Vážení, toto hradisko leží odjakživa v katastrálním území Radslavice, nikoliv v katastru Zelené Hory. Tudíž by se měl článek jmenovat HRADISKO RADSLAVICE. Patřilo k němu i před úpravou katastrálních hranic v dobách ČSSR. Můžete to prosím opravit?

pytanie/question

(Marcin Kaczmarek, 18. 5. 2012 13:01)

Za polské okupace Moravy na počátku 11.století došlo zřejmě ik obsazení tohoto hradiště, protože se v něm našly kromě zlomků keramiky i typické „polské“ železné ostruhy s dlouhým bodcem.

Nie wiem czy bardziej zrozumiałe będzie jeżeli spytam po polsku, czy po angielsku, więc spróbuję w obu językach.
Czy wiadomo Państwu gdzie jest przechowywana wymieniona w tekście ostroga? Czy jest eksponowana w jakimś muzeum?

I'm not sure if it will be easier to understand me in polish or english, so I will write in both languages.
Do you know, where the mentioned in the text spur is kept? Is it exhibited in some museum?

pozdrawiam/best regards

Re: pytanie/question

(Martin, 19. 5. 2012 11:08)

Je to v "Archeologické muzeum v Brně" nebo v "Muzeum Vyškovska", nevím, ve kterém z nich.

Re: Re: pytanie/question

(Marcin Kaczmarek, 25. 5. 2012 18:58)

Dziękuję!

Re: Re: Re: pytanie/question

(Martin, 26. 5. 2012 21:36)

nie ma za co