Jdi na obsah Jdi na menu

Nemojany - Blatice

5. 1. 2010

Obrazek

Nemojanské hradiště je určitě vůbec nejmenším ve vyškovském okrese a zároveň se velmi dobře ukrývá ve smrkovém lese. Je odtud dokonalý výhled na obrovské lulečské hradiště, ze kterého jeho obyvatelé nejspíš právě sem utíkali schovat se před hněvem nepřátelských útočníků. Opevnění ani ne hektarové plošiny nad Blatickým údolím se skládá pouze z nakupeného valu, ze strany zdvojeného, s nepatrným příkopem, který obepíná takřka celou přístupnou část. „Záda“ lidí na tomto hradišti kryly velmi prudké a skalnaté svahy, spadající do údolí, rozděleného potokem.

O existenci tohoto hradiště se ví teprve od 30.let, kdy ho do své mapy „svatomartinského“ opevnění mimo jiné údaje zakreslil místní historik Vavřinec Travěnec. Zlomky keramiky a železné předměty, které se tady dodnes oficiálně našly, zatím shodně určují stáří hradiště do starověké doby halštatské (tj. 800-450 př.n.l.), tedy do začátku věku Keltů.

 

Obrazek

 

Náhledy fotografií ze složky Hradiště u Nemojan

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Blatice

(Štěpa, 7. 2. 2012 15:23)

Zajímalo by mě, z jaké literatury jste čerpal informace. Díky

Re: Blatice

(Martin, 7. 2. 2012 15:50)

Jde o dva zdroje: Encyklopedie hradišť na Moravě a ve Slezsku (Miloš Čižmář, Nakladatelství Libri, 2004, str. 189-190) a Vlastivědný věstník moravský (Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, ročník XLIV, 1992, str. 25-26)