Jdi na obsah Jdi na menu

Luleč - Kolovratnice

5. 1. 2010

V lesích nad kostelem sv. Martina v Lulči můžete nalézt působivé ostatky po opevnění z neznámých dob. Kdysi s ním byla spojena pověst o tom, že se odsud za husitských válek vyhrnula kališnická vojska, aby dobyla hrad katolických pánů z Lulče. Nálezy pravěké keramiky a dvou pazourkových úlomků z kamenné čepele za posledních bezmála dvacet let, však určují stáří hradiště mnohem dál, než do středověku. Zřejmě šlo, stejně jako v případě nedaleké „Blatice“, o nouzové „ubytovací prostory“ pro obyvatele hlavního lulečského hradiště („Sv. Martin“) v časech jeho ohrožení.   

Obrazek

Na hradišti, ležícím v místě lidově zvaném „Kolovratnice“, tvoří úsměvný prvek dřevěné oplocení části pozemků uvnitř. Jak je ukázáno na fotce, s trochou fantazie připomíná primitivní opevnění z dávnověku. Pro srovnání, obrázek dole ukazuje podobu palisádového valu, který byl za Velké Moravy součástí hradeb Starého Města u Uherského Hradiště. Jak přesně vypadala stavba opevnění lulečské „Kolovratnice“ by mohly odhalit až archeologické výkopy.

 

 Obrazek

Nevelké hradiště s pomístním jménem „Kolovratnice“ je opevněno pouze z jedné strany, a to širokým příkopem s dvoumetrovým hliněným valem. Pracovat na úpravě k ochraně bočních stran oválné plošiny už dávní stavitelé nemuseli, tvoří je totiž přirozené svahy, příkře spadající do údolí.   

Obrazek

 Obrazek

 Dnešní pohled z hradiště na kostel sv. Martina. Ve středověku těsně vedle stával kamenný hrad. Podle tradice ho asi právě takhle měli sledovat husité před zahájením svého pustošivého útoku.

 

 

Náhledy fotografií ze složky Kolovratnice

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář